Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Boldareship Academy

Piotr Majchrzak

Jak inspirować ludzi do samodzielnego wdrażania zmian w organizacji?

Boldare to holakratyczna firma, która od 16 lat buduje produkty cyfrowe we wszystkich fazach rozwoju i towarzyszy cyfrowej transformacji firm w rejonie Zatoki Perskiej, USA i Europie. Znana jest ze swojego nowoczesnego podejścia do zarządzania i promowania kultury samoorganizacji. Okazją do rozmowy z Piotrem Majchrzakiem, co-CEO Boldare, stało się Boldareship Academy – niezwykły program dla liderów, którego Piotr jest współtwórcą. Co jest celem akademii i dlaczego jej forma jest tak wyjątkowa?

Na początek może nieco kontekstu. Boldare jest organizacją o bardzo nietypowym modelu zarządzania i strukturze, bo działa w systemie holakratycznym. Czy możesz w kilku słowach wyjaśnić, co to oznacza?
Jeśli chodzi o cel samego zarządzania, Boldare nie różni się niczym od innych firm. Szukamy takiej organizacji pracy, która pozwoli ludziom pracować jak najefektywniej. To, co nas naprawdę różni, to sposób, w jaki to realizujemy, a wynika on z naszej filozofii postrzegania świata. 
Świat diametralnie zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat (i zmiany te nadal postępują w ogromnym tempie). W związku z tym taylorowski paradygmat postrzegania firmy jako maszyny składającej się z trybików dzisiaj już się nie sprawdza. W 2021 r. firmy potrzebują kreatywności, szybkiego odpowiadania na zmiany rynkowe i ciągłej ewolucji. Maszyna zaprojektowana jest do robienia jednej rzeczy tak samo, a dzisiaj potrzebujemy ciągłych zmian i to na wszystkich poziomach funkcjonowania firmy. Cykl zmian z kilkuletnich zmienił się do kilkumiesięcznych. 
Pewnie Cię dziwi, dlaczego nie wspominam tutaj nic o ludziach, szczególnie na łamach „HRBP”? Uważam, że to bardzo ważne, aby osoby odpowiedzialne za pracę innych ludzi projektowały rozwiązania wspierające całość organizacji, a nie tylko jej „personalny” wycinek. W przeciwnym wypadku, prędzej czy później w ich działaniach pojawi się dysonans. 
Jest to dla mnie szczególnie ważne także z takiego powodu, że firma (zaraz po rodzinie) jest komórką społeczną, która ma największy wpływ na nasze otoczenie. Powinna więc we wszystkich aspektach działać dobrze. Od tego, jak ludzie mają się w firmach, zależy...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Podobne materiały